Různé projevy alergií, jako je rýma, vyrážky, zarudnutí očí, bolesti hlavy či astmatický záchvat, nejsou rozhodně tím nejpříjemnějším, co alergiky zejména v jarním období čeká. Jejich počet kvůli zhoršujícímu se životnímu prostředí bohužel stále roste. Existuje ale také velká skupina alergenů, které vás ohrožují doma během celého roku!
Článek
Alergeny jsou doslova všude. Ve vzduchu, vodě i v jídle, venku i doma. Jsou lidé, kterým nezpůsobují absolutně žádné problémy, jiným ale dělají ze života peklo. Svou roli hraje dědičnost, znečištěné ovzduší, všudypřítomné používání chemie a v neposlední řadě imunitní systém daného člověka. K tomu přistupují faktory jako prodělané infekce, přehnaná hygiena, stress.
Rozdíl mezi alergikem a zdravým člověkem je v reakci jejich bílých krvinek- u člověka zdravého bílé krvinky označí alergeny za neškodné, u alergika však jako život ohrožující. A proto se hned při dalším setkání s nimi tělo brání a vyvolává zánětlivou reakci. Co můžete udělat pro zlepšení vašeho stavu lze shrnout do pár bodů- spolupráce s lékařem, úpravy domácího prostředí, změna jídelníčku a vztahů.
Domácí alergeny
Jelikož se alergeny mohou do těla dostat různými způsoby( nadechnutím, spolknutím, kontaktem se sliznicí a s pokožkou), je téměř nemožné jim všem a neustále vzdorovat. Nejrozšířenějšími alergeny jsou pyly, které se do bytu nejčastěji dostávají větráním, plísně, které lákají vlhké zdi a celkově vlhko, roztoči, kteří mají rádi peřiny, matrace i koberce. A zvířecí mazlíčci.
Pár praktických rad, jak se s alergeny v domácnosti vypořádat, následuje.
S prachem si poradí vlhký hadřík!
Nejlepší prevencí je mít doma vestavěný nábytek, pak se prach nemá kam usadit. Pokud však patříte ke klasické domácnosti a prach vám chtě-nechtě pokrývá různé plochy, zásadně ho vždy utírejte vlhkým hadříkem. Nevíříte ho tím do vzduchu a máte tak šanci se ho zbavit. Jednou až dvakrát týdně by měl pro alergika být tento základní úklid samozřejmostí.
Roztoče vyperte na vyšší teplotu
Postel není jen vaším oblíbeným místem, milují ho i roztoči. Důvodem je velké množství obživy, kterou jim nevědomky poskytujeme- odlouplé částečky suché lidské kůže a lupy uživí až dva miliony roztočů! Jejich slabinou je nesnášenlivost vysokých teplot, proto je základním doporučením prát lůžkoviny alespoň 2x měsíčně minimálně na 60 °C. Nejúčinnější je ovšem pořídit si nepropustné bariérové protiroztočové povlečení.
A co se zbytkem míst, kde se roztočům daří? Pokud to jde, zcela je odstraňte. Zbavte se dekorací- to jsou doslova lapače prachu. Místo koberců si dopřejte plovoucí podlahu, dlažbu či linoleum, závěsy nahraďte žaluziemi. Plyšové hračky nejsou imunní, proto je také nezapomínejte pravidelně alespoň 30minut prát na šedesát.
Pyly ze sebe osprchujte
V jarní pylové sezoně se s alergeny jen těžko vítězí, v bezpečí před nimi nejste ani doma. Převlečením do čistého oblečení a osprchováním se zbavíte pylových zrnek, která se vám usadila na kůži, ve vlasech či na oblečení.Také vašemu pejskovi je třeba důkladně vyčesat srst.
Aby ani při větrání nepronikaly pyly do pokoje, pořiďte si speciální sítě z neprostupné síťoviny do oken- ty dokážou zachytit až 90 % pylových zrn. Dobrým pomocníkem mohou být i čističky vzduchu.
Zbavte se vlhkosti, zbavíte se plísně
Sotva se jich zbavíte na jednom místě, objeví se někde jinde. Boj s plísní se může zdát nekonečný a na vině bývá většinou nadměrná vlhkost. Místa, kde vzniká nejvíce, často kontrolujte a příčinu odstraňte. Pravidelné větrání v celé domácnosti, investice do odvlhčovače vzduchu, případně do hydroizolace, to jsou kroky, které byste měli zvážit, aby se i u vás vlhkost vzduchu pohybovala v rozmezí 40–50 %. A ještě jeden tip- ve vlhkých místnostech zásadně nesušte prádlo! Nejenže dobře neuschne, ale vlhkost z něj napadá zdi!
Mazlíčci: Protialergenní péče
Pokud jste alergik a ani po zjištění alergie se se svým milovaným domácím mazlíčkem nechcete rozloučit, budete muset dodržovat několik základních opatření.
ZÁKAZ VSTUPU. Tento zákaz by měla splňovat především vaše postel, ložnice a dětský pokoj. Častěji vysávejte kvalitním antibakteriálním vysavačem, kterých je již na trhu v nabídce velké množství.
Pelíšek vašeho mazlíčka udržujte čistý i za použití přípravků na odstranění alergenů. Každý týden alespoň jedenkrát zvířátko vykoupejte a umyjte mu srst šamponem, který neutralizuje alergeny. A ještě jedna rada- pokud vás váš mazlík náhodou olízne, okamžitě se pořádně umyjte!